Email: kontatk@effortlessenglishclub.pl

Język angielski – współczesne esperanto?

angielska i amerykańska flagaW XIX wieku Ludwik Zamenhof marzył o stworzeniu uniwersalnego języka, języka dzięki któremu przedstawiciele różnych narodów podzielonej Europy będą potrafili się ze sobą porozumieć bez względu na narodowość i ojczysty język. Po wielu latach wytężonej pracy stworzył sztuczny język – esperanto – który zawierał w sobie wiele elementów zaczerpniętych z różnych europejskich języków. Na początku esperanto rozwijało się bardzo dynamicznie, wielu ludzi uległo fascynacji ideą Zamenhoffa, niestety, po II wojnie światowej świat nie był już taki sam. Na szczęście idea Zamenhoffa – o ponadnarodowym, uniwersalnym języku nie do końca przepadła, gdyż funkcję esperanto niemal w naturalny sposób przejął język angielski.

Duża w tym zasługa amerykańskiej i brytyjskiej kultury popularnej – piosenki najpopularniejszych artystów II połowy XX wieku wykonywane były po angielsku, również najpopularniejsze filmy tamtych czasów to filmy w języku angielskim. Świat stopniowo ulegał swoistemu ujednoliceniu ze względu na styl życia, wyznawane wartości czy też sposób spędzania wolnego czasu. Ludzie coraz bardziej otwierali się na innych, coraz chętniej podróżowali, nawiązywali kontakty biznesowe i relacje towarzyskie z przedstawicielami innych krajów. A dokonywało się to najczęściej właśnie na gruncie języka angielskiego, który był zrozumiały przez zdecydowaną większość ciekawych świata Europejczyków.

kadr z filmu Casablanca

kadr z amerykańskiego przeboju filmowego, filmu Casablanca

Dziś trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie we współczesnym świecie bez podstawowej choćby znajomości języka angielskiego. Angielskie słówka coraz częściej przenikają do języka potocznego, coraz częściej posługujemy się wyrażeniami i słowami, które swoje źródło mają właśnie w języku angielskim. Szansę na międzynarodową karierę mają praktycznie wyłącznie piosenkarze oraz aktorzy mówiący perfekcyjnie po angielsku. Wyjeżdżając do innego kraju, bez względu na to czy językiem urzędowym jest tam angielski czy też nie najłatwiej będzie nam się porozumieć właśnie w mowie Szekspira.

znajomość języka angielskiego w Europie

Ile procent ludzi w danym kraju zna język angielski? Źródło: Wikipedia

W Polsce znajomość języka angielskiego nie jest jeszcze powszechna, swobodnie po angielsku mówi od 20 do 30% Polaków (zobacz na powyższej mapce), jednak można zauważyć, że sytuacja z roku na rok jest coraz lepsza.

Już nie tylko młodzi ludzie nie mają kompleksów w komunikowaniu się po angielsku, również osoby po 40-tym, 50-tym, czy nawet 60-tym i 70-tym roku życia często uczą się angielskiego (nierzadko z powodzeniem!). Tak naprawdę bowiem nie ma znaczenia kiedy zaczniemy – liczy się nasza determinacja, konsekwencja i koncentracja na dążeniu do celu.

To nieprawda również, że proces nauki angielskiego jest trudny, żmudny i nudny – wszystko zależy od naszego podejścia. Dlatego raz jeszcze zachęcamy wszystkich, bez względu na wiek do poznawania angielskich słówek, zapisywania się na kursy językowe, oglądania angielskich filmów, czytania książek w języku angielskim czy też analizowania tekstów ulubionych anglojęzycznych piosenkarzy. A jeśli zdecydujemy się zapisać na jakiś konkretny kurs językowy to pamiętajmy, aby ćwiczyć praktyczne umiejętności, przykładać się i nie wychodzić z niego… po angielsku.

Comments are closed.