Email: kontatk@effortlessenglishclub.pl

Nauka angielskich słówek za pomocą fiszek

przykładowe fiszki językowe

Najprostszy rodzaj fiszek – polskie słowo z jednej strony, angielskie z drugiej.

W poprzednim artykule zajmowaliśmy się specjalnymi technikami mnemotechnicznymi przydatnymi do nauki słówek (a właściwie jedną wybraną techniką). Jednym z ciekawych sposobów nauki słówek wykorzystujących podobne do omówionych zasady jest nauka słówek za pomocą fiszek. I tym zajmiemy się dzisiaj.

Czym są fiszki? Zapewne większość z nas coś o nich słyszała, najczęściej są to po prostu małe karteczki, które ułatwiają zapamiętywanie słówek. Najprostszy i najpopularniejszy sposób tworzenia fiszek to po prostu zapisywanie polskiego słowa po jednej stronie kartki oraz słowa angielskiego po drugiej. Następnie, kiedy już przygotujemy trochę takich fiszek powinniśmy próbować na zmianę przypominać sobie jak brzmiał odpowiednik danego słowa w drugim języku (możemy to robić zarówno ze słowem polskim, jak i angielskim).

To oczywiście najprostszy rodzaj fiszek, który możemy przygotować samodzielnie. Aby nauka była skuteczniejsza warto jednak zastosować zasady o których mówiliśmy w poprzednim artykule. A więc powinniśmy zaangażować w proces nauki jak najwięcej zmysłów. Jak to zrobić? Możemy na przykład stworzyć kolorowy obrazek, który zapadnie w naszej pamięci. Możemy też oczywiście wykorzystać jakieś skojarzenie, najlepiej nietypowe, one bowiem zapadają w pamięć najsilniej. Obrazki czy też rysunki na fiszkach nie muszą być wcale dziełami sztuki, ważne by błyskawicznie uruchamiały w nas proces skojarzeniowy, dzięki któremu nasz mózg błyskawicznie odnajdzie połączenie między słowami w obu językach. Mogą to być proste szkice, symbole, czy też jakieś indywidualne piktogramy. ;-)

przegródki na fiszki - zdjęcieZ czasem możemy potrzebować odpowiedniej segregacji fiszek, a więc powinniśmy stworzyć przegródki albo stosiki, gdzie będziemy odkładać te fiszki, nad którymi musimy jeszcze pracować. Fiszki z angielskimi słówkami, z którymi nie mamy już problemu możemy odłożyć na inny stosik i wracać do nich nieco rzadziej. Najlepiej, żebyśmy stworzyli kilka takich przegródek i wraz z postępami w nauce przenosili odpowiednie fiszki do odpowiedniej komórki. Dzięki temu stale będziemy mieć pod ręką pewną ilość fiszek ze słówkami, które wymagają od nas jeszcze powtórzenia. A dzięki regularnym powtórkom słówka zostaną zapamiętane łatwiej.

Do nauki możemy też wykorzystać profesjonalne fiszki, wówczas cała “brudna” robota polegająca na wyprowadzeniu łatwych do zapamiętania skojarzeń jest już zrobiona za nas. W zestawie oprócz odpowiednio przygotowanych fiszek znajdują się często również specjalne przegródki, które pomagają w segregowaniu i planowaniu nauki – możemy więc od razu zabierać się do nauki, bez poświęcania czasu na przygotowanie fiszek (trochę to jednak zajmuje). Takie zestawy fiszek to wydatna pomoc w nauce języka, powinniśmy tylko pamiętać o dwóch rzeczach – o REGULARNOŚCI i ZAANGAŻOWANIU.

Comments are closed.