Email: kontatk@effortlessenglishclub.pl

Skuteczna nauka angielskiego – audiobooki po angielsku

sprzęt do słuchania audiobookówJak wykazało wielu specjalistów od skutecznej nauki, człowiek najszybciej przyswaja nowy materiał, kiedy łączy ze sobą różne metody, wykorzystując różne zmysły (wzrok, słuch, dotyk) oraz ćwicząc dany materiał w praktyce. To wtedy najskuteczniej zapamiętujemy, to wtedy najintensywniej angażujemy się w samą naukę. Dziś zajmiemy się metodą aktywnie angażującą zmysł słuchu – słuchaniem audiobooków po angielsku.

Słuch jest w nauce języków niezwykle ważny, gdyż jedynie dzięki niemu mamy szansę zrozumieć słowa i wypowiedzi wypowiadane przez inne osoby. Również nasza własna wymowa, akcentowanie, ton i tempo głosu wpływają na to jak jesteśmy odbierani i czy jesteśmy zrozumiani przez innych. Słuchanie i rozumienie wypowiedzi w innym języku to podstawowa umiejętność, którą musimy opanować ucząc się języka. Audiobooki są tu szczególnym sposobem, dzięki któremu możemy przyspieszyć proces nauki języka angielskiego.

audiobooki - książki w wersji czytanej przez lektoraAudiobooki, jak większość z nas zapewne wie, są to książki w formacie audio. Treść książki czyta lektor, my sami zaś nie musimy mieć jej w rękach. Sprawia to, że audiobooków możemy słuchać praktycznie wszędzie – w drodze do pracy, czekając w kolejce do lekarza, odpoczywając w domu, czy też uprawiając sport lub zajmując się innym hobby. Niektórzy mają nawet możliwość słuchania audiobooków w pracy, więc jeśli Wasza efektywność pracy na tym nie ucierpi, możecie korzystać również z takich rozwiązań. Profesjonalnie stworzony audiobook cechuje się idealną wymową, naturalnym tempem czytania, a także wyraźnym brzmieniem poszczególnych słów, dzięki czemu łatwiej jest nam dobrze zrozumieć słowa. Audiobooki są obecnie łatwo dostępne, znaleźć je możemy w księgarniach internetowych i specjalistycznych portalach oferujących wyłącznie książki w formacie audio (to tam znajdziemy najszerszą ofertę audiobooków).

Nauka angielskiego za pomocą audiobooków jest bardzo skutecznym i ciekawym sposobem na oswajanie się z angielską wymową, brzmieniem poszczególnych słów, wyłapywaniem sensów i znaczenia zdań i dłuższych fragmentów. W ten sposób obcujemy z materiałem językowym naturalnym dla języka angielskiego, ważne jest również tempo w którym lektor czyta tekst.

Słuchanie audiobooków po angielsku to dość zaawansowana metoda nauki angielskiego, początkujący raczej nie powinni od niej zaczynać (chyba, że wybierzemy bardzo proste książki, gdzie nie ma skomplikowanego języka). Osoby znające angielski na poziomie średnio-zaawansowanym spokojnie mogą już jednak sięgać po audiobooki po angielsku – najlepiej takie, które pokrywają się z naszymi zainteresowaniami – wówczas nasza uwaga skupiona jest najsilniej, angażujemy się aktywnie w proces lektury. Jeśli tempo czytania jest dla nas zbyt szybkie, lub mamy problemy ze zrozumieniem poszczególnych słów warto zrobić sobie przerwę.

słownik i telefon komórkowyDobrze jest mieć pod rękę wersję tekstową danego audiobooka, aby w razie niejasności móc porównać brzmienie kłopotliwego słowa z jego zapisem, tak aby można było odszukać jego definicję w słowniku. Słuchanie audiobooków, podobnie zresztą jak czytanie książek w języku angielskim, jest zaawansowaną, ale bardzo skuteczną metodą na szybką naukę języka angielskiego. Pamiętajmy jednak, że zawsze jest to swego rodzaju “skok na głęboką wodę”, musimy więc być do niego nieco przygotowani, najlepiej więc jeśli obok audiobooka w wersji angielskiej mamy pod ręką również słownik oraz tę samą książkę w postaci tekstowej. Po jakimś czasie takiej pracy nie będziemy już potrzebować ani słownika, ani tekstu książki do słuchania audiobooka w języku angielskim.

 

Comments are closed.